UE zapewnia finansowanie dla szerokiego zakresu projektów i programów obejmujących takie dziedziny jak:
Zarządzanie środkami finansowymi odbywa się zgodnie ze ścisłymi zasadami, aby zapewnić ścisłą kontrolę nad sposobem ich wykorzystania oraz przejrzyste i odpowiedzialne wydawanie pieniędzy.
Jako grupa, 27 komisarzy UE ponosi ostateczną odpowiedzialność polityczną za zapewnienie właściwego wydatkowania funduszy UE. Ponieważ jednak większością środków finansowych zarządza się w krajach będących beneficjentami, odpowiedzialność za przeprowadzanie kontroli i corocznych audytów spoczywa na rządach krajowych.
Ponad 76% budżetu UE jest zarządzane w partnerstwie z władzami krajowymi i regionalnymi poprzez system "wspólnego zarządzania", głównie za pośrednictwem 5 dużych funduszy - funduszy strukturalnych i inwestycyjnych. Wspólnie przyczyniają się one do realizacji strategii "Europa 2020".
Pozostałe fundusze są zarządzane bezpośrednio przez UE. Są one udostępniane w formie:
Mogą uzyskać finansowanie z UE w formie dotacji, pożyczek i gwarancji. Dotacje zapewniają bezpośrednie wsparcie, natomiast inne fundusze są dostępne w ramach programów zarządzanych na szczeblu krajowym.
Mogą kwalifikować się do finansowania, pod warunkiem że działają w obszarach polityki UE i nie są nastawione na zysk.
Dwa główne rodzaje finansowania:
W latach 2014-2020 UE przeznaczy prawie 80 mld euro na finansowanie badań naukowych, głównie za pośrednictwem swojego sztandarowego programu badawczego "Horyzont 2020". Finansowanie to przybiera zazwyczaj formę dotacji, które mają na celu częściowe sfinansowanie szerokiego zakresu projektów badawczych.
Większość rolników w UE kwalifikuje się do bezpośrednich płatności wspierających dochody. Około jedna trzecia z nich jest przyznawana w zamian za ekologiczne praktyki rolnicze (utrzymanie trwałych użytków zielonych, dywersyfikacja upraw itp.)
Rolnicy otrzymują również pieniądze w zależności od ilości posiadanych gruntów - również w zamian za stosowanie przyjaznych dla środowiska metod uprawy, które chronią bioróżnorodność, jakość gleby i wody oraz utrzymują emisje na niskim poziomie.
Fundusze unijne pomagają również rolnikom w szkoleniu się w zakresie nowych technik oraz w modernizacji lub restrukturyzacji gospodarstw. Środki te są również wykorzystywane w szerszym zakresie do poprawy życia na obszarach wiejskich poprzez tworzenie miejsc pracy i świadczenie podstawowych usług.
Ponadto, w ramach rozwoju obszarów wiejskich, młodzi rolnicy mogą korzystać ze specjalnego wsparcia na rozpoczęcie działalności, jak również z wyższych stawek wsparcia dla inwestycji dokonywanych w ramach działalności.